من و خدا
وبلاگ شخصي حجت الاسلام علیرضا شاه فضل قمصری
نويسندگان
لینک دوستان

باسمه تعالی

یکی از ویژگی های مثبت اخلاقی مسئله خیر خواهی است ، یعنی انسان خیر خواه دیگران باشد.

از زبان انبیاء الهی که برای هدایت بشر آمده اند این سخن بسیار است که من برای شما خیر می خواهم . انذار و تبشیر قوم ها برای خیر رسانی است. پیامبران به دنبال اصلاح در کار های مردم بودند.

مثالی که در این مورد می توان عنوان کرد کشتی و سرنشینان آن است اگر یک نفر از میان مردم داخل کشتی بخواهد کشتی را سوراخ کند . با غرق شدن کشتی فقط آن فرد از بین نمی رود بلکه زندگی بقیه انسانها نیز به خطر می افتد . در یک جامعه نیز وقتی کسی دچار انحطاط فکری و رفتاری می شود اثرات منفی آن به همه افراد جامعه ضرر می رساند وعکس چنین مسئله ای نیز صادق است . زمانی که کسی در زمینه علمی ، مذهبی و یا اقتصادی پیشرفتی می کند اثرات مفید آن دیگران را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. پس بهتر است که دریک جامعه انسانه مشوق و خیر خواه یکدیگر باشند.

یکی از ویژگی های نفسانی که خدا به انسان داده است حب نفس است . یعنی هر کس خودش را دوست دارد . مراقب سلامتی جسمس و روحی خود است. سعی مکند برای رشد وتعالی خود کلیه صفات اخلاقی را کسب کند .

ولی اگر چنین صفتی در انسان جنبه منفی پیدا کند . به خود خواهی و غرور منتهی می شود طوری که دیگر همه چیز و همه کس را در راستای منافع خود می خواهد . در بحث خیر خواهی اگر حب نفس بد کار کند این فرد تلاش نخواهد که دیگران هم خوب شوند. دیدعوض می شود و فرد تلاش می کند به افراد دیگر آسیب وارد کند و جلوی رشد آنها را میگیرد .در یک جامعه هر شری اتفاق بیفتد شرش بقیه را هم میگیرد.

انسانی که عاقلانه می خواهد تصمیم بگیرد باید برای موفقیت دیگران دعا و کمک کند.

عدم وجود خیر خواهی در جامعه باعث می شود که جامعه هیج رشد وپیشرفتی نداشته باشد . یه مصداق روشن در این زمینه در کشور خودمان ورزشهای گروهی است که در این گونه فعالیت های گروهی در سطح کشوری و بین کشوری نتایج مطلوب حاصل نمی شود. ولی در مورد ورزشها ی تک نفره نتایج بهتری حاصل می شود.

از دید خداوند هر کس از موفقیت و خیر و کار نیک کسی خوشحال شود ،  خداوند او  را نیز در این کار سهیم می کند .مثالی که در این مورد می توان مطرح کرد زیارت  عاشورا است. الا عمال بالنیات . ما کاری انجام نمی دهیم ولی با نیت و احسا س خوشحالی و ناراحتی خود در آن کار شریک می شویم.

 اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

[ یکشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۰ ] [ ۱۳:۱۶ بعد از ظهر ] [ علیرضا ] [ ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

وبلاگ شخصي حجت الاسلام شاه فضل
تفسير قرآن كريم
نكات اخلاقي و اجتماعي
پاسخ به سوالات
شهیدان کاشان
امکانات وب